Mame na kafici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Specijaliteti

Ići dole

Specijaliteti Empty Specijaliteti

Počalji od Diana01 13/11/2009, 01:22

Pre nekoliko dana sam gledala film Julie & Julia i dobila sam inspiraciju da sama probalm da napravim jedno jako interesantno francusko jelo Boeuf Bourguignon. To je u prevodu na sprski prostim recima paprikas od govedine u crvenom vinu sa slaninom, lukom i pecurkama.

Boeuf Bourguignon je po misljenju nekih strucnjaka i ljubitelja jela od mesa najukusnije jelo od govedine koje je covek ikad napravio...Ukusi su razliciti ali eto meni se zaista dopao, i mogu da tvrdim da je tih 5 sati provedenih u pravljenju istog zaista vredelo.

Ovaj recept ima u pdf formatu na ovom linku: http://knopfdoubleday.com/marketing/cooking/BoeufBourguignon.pdf
ali posto je napisan na engleskom i takodje izrazen u jedinicama koje nam nisu bas poznate, ja sam ga prevela na sprski i jedinice sam prevela u nase mere. Ovde ga pisem i po zelji nekih nasih forumasica koje su bile zainteresovane za recept Smile

Znaci pre nego sto uopste pocnete da pravite ovo jelo, morate se pripremiti za to da cete ga praviti bar nekoliko sati, pece se dosta dugo, skoro 3 sata. Kolicina je za 6 osoba tako da ga ima poprilicno.

Potrebno je 180-200 grama slanine, sa sve kozom. Kozu skinuti i slaninu iseci na stapice debljine 6 mm i oko 4 cm duzine. Tu slaninu kuvati 10 minuta u 1.5 dl vode. Kada se skuva ocediti i odloziti sa strane.
Zagrejati rernu na 230 C.

Potrebno:
Vatrostalna serpa sa poklopcem precnika od 22-26 cm i duboka oko 10 cm.
1 supena kasika maslinovog ulja (ili nekog drugog jestivog ulja)
kasika sa prorezima , mada sam ja koristila spatulu
1,4 kg govedine (mrsavo meso za paprikas) seceno na kvadrate 5 x 5 cm
1 sargarepa isecena na kolutove
1 crni luk isecen
1 kasicica soli
1/4 kasicice bibera
2 supene kasike brasna.

------------------------
Isprziti slaninu na ulju na umerenoj vatri 2-3 minuta dok ne postane svetlo braon. Kada se isprzi skloniti sa strane u malo veci sud. Koristiti spatulu ili kasiku sa rupicama. U isto vreme pripremite serpu za pecenje pored. Posto ste sklonili slaninu u drugi sud, sacekati dok ulje i masnoca od slanine ne pocne hgotovo da se pusi i na tome onda proprziti govedinu.
------------------------
Pre przenja govedine osusiti svako parce papirnim salvetama, posto nece biti braon ako je meso vlazno. Prziti nekoliko komada izjedna na masnoci od slanine i ulju dok ne postane fino braon sa svih strana. Proprzeno meso prebaciti u sud gde se nalazi slanina.
------------------------
U istom ulju isprziti iseceno povrce,luk i sargarepu.

------------------------
Slaninu, govedinu i povrce sipati u serpu i posoliti , pobiberiti i promesati. Zatim posuti 2 kasike brasna preko mesa da se sve pokrije (moze da se koristi i mlala cediljka kako bi bilo ravnomernije). Nepoklopljenu serpu staviti u zagrejanu rernu i peci 4 minuta. Izvaditi , promesati i vratiti na jos 4 minuta. Posle toga izvaditi meso i smanjiti temperaturu rerne na 160 C.

------------------------
U nastavku je potrebo:

750 ml italijanskog crvenog vina Chianti, ili bilo kod drugog mladog crvenog vina.
500-750ml govedjeg bujona (ko ne zna to su jedna-dve kocke za govedju supu skuvane u vodi)
1 supena kasika sosa od paradajiza
2 cena belog luka, izgnjecena
1/2 kasike timijama (to je majcina dusica)
izmrvljen ili ceo lovorov list, ko kako voli
koza od slanine koja je pretekla na pocetku.

Politi vino preko mesa i dodati bujon toliko da meso bude jedva pokriveno. Dodati sos od paradajiza, beli luk, lovorov list, majcinu dusicu, i kozu od slanine. Ostaviti da prokljuca na vatri. Zatim pokriti serpu i staviti u zagrejanu rernu, na nizu resetku, donju trecinu (znaci ne sredina nego malcice nize, znate vec) . Regulisati snagu rerne tako da se tecnost lagano krcka 2.5 -3 sata. Meso je gotovo kada se lako probode viljuskom.

_____________________

Takodje je potrebno 18-24 malih glavica crnog luka, skuvanih u bujonu i oko pola kile svezih pecuraka, sampinjona secenih na cetvrtine i isprzenih na puteru.
Dok se meso kuva u rerni spremiti pecurke i luk. I ostaviti ih sa strane dok ne budu potrebne.

Kada je meso skuvano izvaditi sadrzaj iz serpe u kojoj se meso peklo, i sipati u cediljku preko serpice za sos. Serpu oprati i vratiti meso u nju, I preko mesa dodati skuvan luk i isprzene pecurke.
Sa sosa skinuti masnocu i ostaviti ga da vri 1-2 minuta. i skinuti ostatak masnoce ako se pojavi. Trebalo bi da ispadne oko pola litre sosa dovoljno gustog da blago prekrije kasiku kada je umocite u njega i izvadite. E sad ovo je bitno, ako je suvise retko...recimo da ima suvise sosa i nekako je voden, stavite ga da vri na najjacoj vatri 10-15 minuta, koliko god da je potrebno dok tecnost ne ispari i sosa bude otprilike pola litre. Samim tim ce postati i gusci. A ako je sos suvise gust dodati nekoliko kasika bujona. Pazljivo probati radi zacinjavanja ukoliko je potrebno. Gotov sos preliti preko mesa i povrca.

Ako se sluzi odmah onda ga ostaviti da se malo kuva sve zajedno 2-3 minuta . Moze da se servira u serpi ili na posluzavniku zajedno sa pirincem, krompirom ili nudlama, posut persunom. Tradicionalno se servira sa kuvanim krompirom, ali ako neko voli zeleno povrce moze da prodje i grasak.

Ukoliko se sluzi kasnije, ili sledeceg dana, kada se ohladi poklopiti i staviti u frizider. Ovo jelo vraca ukus samo kada je toplo. 15-20 minuta pre serviranja, podgrevati 10-ak minuta , pokriveno, uz povremeno mesanje.
________________________________

Ovo jelo je namenjeno egzibicionistima i gurmanima , dosta je jako i sluzi se u manjim porcijama Smile Nije bas komplikovano ali zahteva dosta vremena provedenog u kuhinji pa nije bas za domacice koje su vise ljubitelji jela koja se brze spremaju. Boeuf bourgiugnon je jedno od onih jela kojim hocete nekoga da impresionirate, ili ako na kuvanje gledate kao na umetnost. Meni je ovo nov hobi, i verujte mi do pre mesec dana nisam znala jaje da skuvam a sada umem da napravim ovako nesto. Jako sam ponosna na sebe Specijaliteti 544942
Posto sam ga malopre pravila nisam imala bas vremena da ga aranziram, to cu sutra, a evo sada slika kako izgleda dok je u serpi Smile Sutra kada ga budem malo ulepsala fotografisacu i postavicu i tu sliku Smile

Specijaliteti IMG_1986
Diana01
Diana01
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 03.10.2009
Godina : 42
Lokacija : Helsinki - Finland

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu